15 квітня студенти-біотехнологи та викладачі кафедри біотехнології і мікробіології мали можливість долучитися до неймовірно цікавої лекції доктора Віри Говорухи, доцента Інституту інженерії навколишнього середовища та біотехнології Університету Ополе, Польща на тему «Метаболічний потенціал мікроорганізмів для екологічних біотехнологій». Цю лекцію було проведено в межах візиту докторки Віри Говорухи до нашого університету за підтримки проєкту з академічної мобільності між Національним університетом харчових технологій та Університетом Ополе в рамках програми Erasmus+. Науковиця представила надзвичайно цікаву презентацію, яка викликала жвавий інтерес серед студентів і дискусію серед викладачів.
Здобувачі-біотехнологи поділилися своїми враженнями від лекції:
Ярина Заїцька (БТ-4-3): «Мали нагоду відвідати надзвичайно цікаву лекцію, яку провела докторка Віра Говоруха — доцентка Інституту інженерії навколишнього середовища та біотехнології Університету Ополе (Польща).
Пані Віра вже три роки працює в Університеті Ополе — навчальному закладі, заснованому у 1994 році. Університет охоплює 12 факультетів, включаючи гуманітарні, соціальні, природничі науки та теологію, й активно розвиває наукові дослідження у сфері біотехнологій.
Лекторка поділилась результатами досліджень, що проводяться її командою. Їхній підхід базується на термодинамічному прогнозуванні взаємодії мікроорганізмів з екстремальними факторами довкілля.
Основними досліджуваними факторами є:
- Тверді органічні відходи;
- Токсичні метали;
- Радіонукліди;
- Органічні ксенобіотики.
Команда працює детально над теоретичним обґрунтуванням взаємодії мікроорганізмів із забруднюючими речовинами, зокрема металами, з метою ефективної детоксикації. Вони визначають:
- у яких формах можуть перебувати метали;
- які умови потрібні для переходу між формами;
- яка реакція є домінуючою для забезпечення найбільш ефективного біотехнологічного процесу.
Лекція була надзвичайно інформативною, змістовною та надихаючою для подальших наукових пошуків у сфері екологічної біотехнології».
Тетяна Кравченко (БТ-4-3): «Відбулася цікава гостьова лекція, гостею і головним спікером була Віра Говоруха - доцент інституту інженерії навколишнього середовища та біотехнології Університету Ополе, Польща.
Вона розповіла про університет в якому вона працює, також розповіла які можливості у вивченні і розвитку можемо мати ми як студенти, у своїй галузі або після завершення навчання. Після цього познайомила нас з розробкою над якою вона працює, а саме розробка нового методологічного підходу до очищення металовмісних стічних вод на основі термодинамічного прогнозу взаємодії мікробів з усіма металами періодичної системи елементів. Ця тема актуальна в наш час, як зазначила пані Віра, ця розробка може допомогти з очисткою тих територій, які зазнають забруднення через війну і обстріли».
Олександра Савчук (БТ-4-1): «Мала можливість відвідати пізнавальну лекцію на тему «Метаболічний потенціал мікроорганізмів для екологічних біотехнологій», присвяченій застосуванню мікроорганізмів для детоксифікації важких металів у стічних водах.
Докторка Віра Говоруха детально розповіла про сучасні біотехнологічні можливі підходи до очищення забруднених вод за допомогою мікроорганізмів, здатних нейтралізувати токсичні метали. Лекція дозволила глибше зрозуміти потенціал біотехнологій у вирішенні екологічних проблем і надала багато підходів, як саме здійснювалось дослідження даної теми, що допомогло розширити знання щодо роботи над проєктами».
Діана Тонконоженко (БТ-4-2): «Прослухала надзвичайно пізнавальну лекцію, присвячену інноваційним підходам до очищення металовмісних стічних вод з використанням мікроорганізмів. Особливо цікавими були дослідження взаємодії різних штамів мікроорганізмів з міддю, що демонструють значний потенціал для розробки екологічно безпечних методів очищення вод від купруму без застосування агресивних хімічних реагентів.
Лекція також охопила важливі аспекти імобілізації йонів купруму в біомасі мікроорганізмів, що є ключовим процесом для ефективного вилучення міді з водних розчинів. Результати представлених досліджень свідчать, що біотехнологічні методи очищення металовмісних стічних вод мають значні перспективи впровадження в промислових масштабах як екологічно чиста та економічно вигідна альтернатива».
Дякуємо докторці Вірі Говорусі за високий науковий рівень лекції та щире бажання ділитися досвідом!
Програма Erasmus+ відкриває нові горизонти для міжнародного наукового діалогу, і ми сподіваємось на продовження співпраці в рамках нових проєктів, стажувань і дослідницьких ініціатив.