Кафедра біотехнології і мікробіології - Національний університет харчових технологій

КАФЕДРА БІОТЕХНОЛОГІЇ І МІКРОБІОЛОГІЇ

ФАКУЛЬТЕТ БІОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ, НУХТ Спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія»

Життя і мета біотехнолога. Як біотехнологи «борщагу» підкорювали

Не встигли ми відійти від новорічних свят, як настав цей день! День, якого кожен з нас чекав три з половиною роки! 15 січня – перший день практики. Не зважаючи на люті морози та далеку дорогу, ми – Ігор Ключка, Каріна Кондрашевська та Анастасія Сінченко, все ж подолали перешкоди та дісталися до місця призначення!

«Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод» на перший погляд здавався нам таким загадковим, дивовижним, цікавим та неопізнаним. З тремтінням в ногах ми зробили перший крок до пізнання цього «зачарованого» місця – зайшли до пропускного пункту, де нас з посмішкою на обличчі зустріла працівник Відділу роботи з персоналом Анна Олександрівна. Саме вона приділила нам всю свою увагу та відкрила нам такий загадковий світ «Борщаги».

Звичайно ж, наша подорож коридорами та корпусами заводу почалася з видачі перепустки в це незабутнє місце та з інструктажів з техніки безпеки та надзвичайних ситуацій. Персонал підприємства дуже привітний та усміхнений, що нам дуже сподобалося. Далі Анна Олександрівна розповіла нам, що собою являє сама компанія.

ПАТ НВЦ «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод» – інноваційне фармацевтичне підприємство європейського рівня, яке успішно поєднує науковий потенціал і високотехнологічне сучасне виробництво в єдиному ефективному комплексі; виробляє продукцію за світовими стандартами якості; є надійним партнером, який чітко виконує свої зобов'язання і діє за принципами взаємовигідного співробітництва.

«Борщагівський ХФЗ» – перше в Україні фармацевтичне підприємство, що повністю впровадило європейські та міжнародні стандарти у сфері якості (GMP, ISO 9001), дистрибуції (GDP), екологічного менеджменту (ISO 14001), енергоменеджменту (ISO 50001), охорони здоров’я та безпеки праці персоналу (OHSAS 18001), а також соціальної відповідальності (SA 8000).

Підприємство має збалансований продуктовий портфель: лікарські засоби (більше 100 найменувань), препарати для ветеринарної медицини, дієтичні/харчові добавки (БАДи), дезінфікуючі засоби; займає одне з провідних місць за обсягами виробництва та реалізації готових лікарських засобів серед українських виробників; виготовляє продукцію різних цінових груп та є соціально-орієнтованим.

Далі наша подорож заводом продовжилась у Дослідно-впроваджувальній лабораторії, де нас привітно прийняв колектив лабораторії і де нарешті ми свої теоретичні знання могли застосувати на практиці. Проте не встигли ми переступити поріг, як одразу нас вдягнули в білі халати та засоби індивідуального захисту, і почалась екскурсія. Нашу увагу акцентували саме на процесі вологого гранулювання. Про всі особливості цього процесу нам детально розповідав керівник з технології твердих лікарських засобів – Серга О.М., який також познайомив нас із найсучаснішим обладнанням лабораторії. До того ж Олександр розповів про важливість масштабування процесів фармацевтичних виробництв.

Наша робота почалась з відважування компонентів ядра та зволожувача. Закінчивши з етапом відважування, ми продовжили процес безпосередньо в самому грануляторі методом псевдозрідженого стану. Як виявилось, гранулювання – не такий легкий та швидкоплинний процес. Так, для гарного результату потрібно досягти певних значень параметрів процесу, які є взаємопов’язаними між собою, що прописані в методиці проведення гранулювання, та постійно проводити їх контроль. До таких параметрів відносяться швидкість подачі нагрітого повітря, вологість в апараті, температура вхідного та вихідного повітря, температура продукту та кількість подачі зволожувача.

Після багатьох годин безперервної роботи, ми все ж таки закінчили процес гранулювання! Протягом декількох хвилин всі заворожено розгядали гранулят, не в змозі відвести від нього погляду. Ми отримали гарний за структурою гранулят, але кольору, який не відповідає методиці. Проте, поганий результат – це також результат, тому надалі будуть проводитися експериментальні дослідження у вдосконаленні даного процесу.

Та наша робота на цьому не закінчена. Адже потрібно також провести дослідження з готовим продуктом відносно таких показників, як втрати та вологість продукту, визначення відсоткового вмісту часток грануляту за діаметром, пресуємість та сипкість продукту.

Тож наші перші враження від проходження практики на цьому заводі є позитивними. З кожним днем все більше захоплюєшся і стаєш впевненим в тому, що зробив вірний вибір у майбутній спеціальності.

З повагою, Ваші Ключка Ігор, Кондрашевська Каріна та Сінченко Анастасія.

 

Події у світлинах

 Випуск магістрів. Лютий 2024 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2024 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2023 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2023 р. 

 89 Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів. Квітень 2023 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2023 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2022 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2022 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2022 р. 

 Посвята в студенти. Серпень 2021 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2021 р. 

 87 Міжнародна наукова конференція молодих вчених, аспірантів, студентів. Квітень 2021 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2021 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2020 р. 

 On-line захист квалiфiкацiйних робiт ОС "БАКАЛАВР". Червень 2020 р. 

 Випуск магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Вечір факультету. Жовтень 2019р. 

 Фотоконкурс «Мій улюблений куточок НУХТ». 

Архів

Ви знаходитесь тут: Домашня сторінка