Кафедра біотехнології і мікробіології - Національний університет харчових технологій

КАФЕДРА БІОТЕХНОЛОГІЇ І МІКРОБІОЛОГІЇ

ФАКУЛЬТЕТ БІОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ, НУХТ Спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія»

Знайомство з ПрАТ «ІНДАР» – підприємством з виробництва генно-інженерних інсулінів

Наприкінці – квітня здобувачі молодших курсів спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» мали нагоду відвідати ПрАТ "ІНДАР" - підприємство з повним технологічним циклом виробництва генно-інженерних інсулінів – від субстанції до готових лікарських форм.

Під час екскурсії нас ознайомили з історією заводу, розповіли про структуру підприємства, про весь процес виробництва інсуліну, починаючи з отримання сировини і закінчуючи пакуванням готового продукту, про забезпечення холодового ланцюгу від виробництва до споживача, що таке логери та для чого їх використовують.

Експорт виконується у багато країн світу, і також «Індар» бере участь у гуманітарних програмах, проводять лекції, навчання, в тому числі навчають самих пацієнтів. Крім основної продукції, також випускають допоміжні препарати, що полегшують використання. Нам детально розповіли про етапи виробництва інсуліну: ферментація, отримання ТВ, рефолдінг, очищення та формулювання ГЛЗ і заповнення первинних упаковок. Ми дізналися, що існує кілька видів інсуліну: звичайний розчинний, та ізофан інсулін (у вигляді кристалів). Нас вразила бездоганна організація виробництва та використання новітніх технологій, які дозволяють отримувати продукт високої якості з мінімальними ризиками для здоров'я людей. Кваліфікація обладнання, валідація технологічних процесів і комп’ютерних систем виконувалась з дотриманням вимог FDA.

З жовтня 2000 року завод почав випуск препаратів під своїми торговими марками: «ХУМОДАР» (інсуліни людини рекомбінантні), «МОНОДАР» (інсуліни свинячі монокомпонентні), а також препарати інших груп – антикоагулянти (гепарин) та гемостатичні лікарські засоби (протаміну сульфат).

Крім того, було цікаво дізнатися про процес контролю якості продукту на кожному етапі виробництва, на кожний крок є інструкція, абсолютно всі дії підлягають документуванню. Завод має належні сертифікати відповідності міжнародним стандартам якості, таким як ISO 9001 та ISO 13485. Крім того, завод регулярно проходить перевірки відповідних міжнародних органів контролю якості, таких як FDA, EMA та WHO, щоб забезпечити високу якість своєї продукції. Нас надихнуло, що компанія дбає про те, щоб кожна партія інсуліну була перевірена і відповідала всім стандартам якості, що є особливо важливим для медичних препаратів.

Далі відгуки студентів, що відвідали екскурсію:

Доля Любов БТ-1-1: «Нещодавно мені випала унікальна нагода відвідати екскурсію на ПрАТ «Індар». Мені надзвичайно сподобалось підприємство з повним технологічним циклом виробництва інсулінів. Це був надзвичайно цікавий досвід, який надав мені багато знань про процеси виробництва інсуліну. Екскурсія була насичена цікавою та захоплюючою інформацією. Дякую за можливість побачити виробництво важливого для людини препарату, який рятує тисячі життів!»

Латушкін Олексій БТ-2-1: «Нам пощастило побувати на екскурсії на підприємстві з мікробіологічного синтезу інсуліну на ПрАТ "Індар" і побачити на власні очі одну з небагатьох компаній, що займається біотехнологією в Україні. Нам показали приміщення, де відбувався синтез інсуліну за допомогою Е.coli, його наступна фільтрація, рефолдинг (надання білку бажаної форми), очистка та упаковка, а також лабораторію фізико-хімічного аналізу. Також нам провели лекції з історії підприємства та діяльності компанії, а також короткий огляд різних служб та профорієнтація для присутніх. В цілому, екскурсія була цікавою і інформативною, дозволила розширити кругозір відносно ринку праці для біотехнологів та підвищила мотивацію до навчання, оскільки для роботи на цьому підприємстві на багатьох посадах необхідно мати велику кількість теоретичних та практичних знань.»

Клименко Максим БТ-1-1: «Екскурсія до ПРаТ "Індар" вдалася на усі 100%! Мені вона дуже сподобалася! Для ознайомлення з виробничими цехами усім нам видали спеціальну форму для підтримки санітарних норм. І потім ознайомили зі складовими виробництва: отримання та підготовка сировини, верифікація показників датчиків та обладнання, процес вироблення активної речовини інсуліну з штаму бактерії кишкової палички на специфічному поживному середовищі, очищення та фільтрація активної речовини до 99% чистоти та підготовка до заповнення ампул інсуліном з подальшим їх маркуванням та упакуванням. Екскурсія пройшла насичено, три години пролетіли швидко. Дякую велике організаторам за можливість побачити наше майбутнє місце роботи!»

Самойленко Вікторія БТ-1-1: «Нещодавно ми відвідали фармацевтичну компанію "Індар", яка спеціалізується на виробництві генно-інженерних інсулінів.

На початку нам розповіли коротку історію компанію, та про стандарти GMP за якими вони працюють. Потім нам пояснили цикл вироблення інсуліну, від ферментації до упакування і логістики. А після ознайомлення с головними моментами, нам дозволили подивитись на процес своїми очима і провели екскурсію по виробництву, де ми отримали відповіді на всі питання що нас цікавили. Це дозволило краще зрозуміти всі особливості процесів, які потрібні при виробництві інсуліну.

По завершенні, ми були вражені та щасливі, що змогли потрапити на екскурсію в цю чудову фармацевтичну компанію. Оскільки ми не тільки дізнались багато нової інформації для себе про виробництво, але й були приємно вражені скільки можливостей для працевлаштування є у випускників спеціальності 162 "Біотехнології та біоінженерія".»

Сахневич Анастасія БТ-1-1: «Сказати, що я в захваті - це нічого не сказати. Перш за все, це дуже гарний досвід.  Кожен  з моментів екскурсії  був позитивно насиченим як емоційно так й інформативно (особливо сподобалися лабораторії). Чого тільки варті наші чудові «гіди», які розказували та показували нам усе.»

Топіха Тетяна БТ-1-1: «Я дуже задоволена, що взяла участь у екскурсії на ПрАТ «ІНДАР». Починаючи з прибуття на територію підприємства, я відчула доброзичливу атмосферу, де всі працівники були дуже привітними і готові поділитися своїм досвідом з нами. Під час екскурсії ми мали змогу дізнатися багато цікавого про виробництво інсуліну. Дуже вражаюче було бачити високотехнологічне обладнання, яке використовується для створення продуктів високої якості. Особливо запам'яталося відвідування виробничих цехів та знайомство з робочим процесом. Крім того, екскурсія була дуже добре організованою, проведена дуже зрозуміло та доступною мовою, щоб ми могли зрозуміти процес виробництва.

Загалом, мені дуже сподобалась екскурсія на ПрАТ «ІНДАР»  раджу всім відвідати це підприємство.»

 Здобувачка спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» Морщ Таїсія БТ-1-2

Події у світлинах

 Випуск магістрів. Лютий 2024 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2024 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2023 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2023 р. 

 89 Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів. Квітень 2023 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2023 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2022 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2022 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2022 р. 

 Посвята в студенти. Серпень 2021 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2021 р. 

 87 Міжнародна наукова конференція молодих вчених, аспірантів, студентів. Квітень 2021 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2021 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2020 р. 

 On-line захист квалiфiкацiйних робiт ОС "БАКАЛАВР". Червень 2020 р. 

 Випуск магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Вечір факультету. Жовтень 2019р. 

 Фотоконкурс «Мій улюблений куточок НУХТ». 

Архів

Ви знаходитесь тут: Вступникам Студенти-біотехнологи рекомендують Знайомство з ПрАТ «ІНДАР» – підприємством з виробництва генно-інженерних інсулінів